• Regulamin biblioteki

•

REGULAMIN BIBLIOTEKI, CZYTELNI I INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

I. Postanowienia ogólne

a. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów uczęszczających do szkoły.

b. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

c. Biblioteka czynna jest od poniedziałku do piątku w ustalonych i podanych do wiadomości godzinach.

d. Biblioteka udostępnia swoje zbiory czytelnikom indywidualnym do domu (lektury, literaturę piękną, popularnonaukową) oraz na miejscu w czytelni (wydawnictwa informacyjne z księgozbioru podręcznego, czasopisma), nauczyciele mogą wypożyczać pozycje z księgozbioru podręcznego do wykorzystania na lekcjach.

e. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie pozycje.

f. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

g. Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.

II. Regulamin wypożyczalni

a. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.

b. Jednorazowo można wypożyczać 3 książki:
              - lektury na okres 2 tygodni
              - pozostałe książki na okres 1 miesiąca
          W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.

c. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień można przynieść książkę i prosić o sprolongowanie terminu zwrotu.

d. Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.

e. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.

f. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

g. W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.

h. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone 3 tygodnie przed końcem roku szkolnego.

i. Po ustalonym terminie ostatecznego zwrotu książek bibliotekarz przekazuje wychowawcom klas listy zaległości z poszczególnych klas. Wychowawcy biorą pod uwagę zaległości ucznia przy wystawianiu jego oceny z zachowania.

j. Pracownicy przed rozwiązaniem umowy o pracę zobowiązani są do pobrania wydruku swojej karty bibliotecznej, która powinna być pusta.

k. Rodzice zobowiązani są do zwrotu wypożyczonych pozycji przed ukończeniem szkoły przez ich dziecko.

l. Za straty materialne biblioteki wynikające z wydania świadectwa pracy pracownikowi szkoły, bez pisemnego potwierdzenia rozliczenia z biblioteką, odpowiedzialność finansową ponosi osoba wydająca świadectwo.

III. Regulamin czytelni

a. Przed wejściem do czytelni należy pozostawić w szatni  okrycia wierzchnie.

b. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni.

c. Z księgozbioru podręcznego i czasopism można korzystać tylko na miejscu, nie wynosząc ich poza czytelnię. Wyjątkowo pozycje takie mogą wypożyczać na lekcje nauczyciele, po czym należy je bezzwłocznie zwrócić.

d. Czytelnik ma wolny dostęp do zbiorów. Z księgozbioru podręcznego korzysta za pośrednictwem bibliotekarza.

e. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.

f. W czytelni obowiązuje cisza.

g. Nie wolno w czytelni spożywać posiłków.

h. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.

IV. Korzystanie z czytelni pod nieobecność bibliotekarza (poza godzinami jego pracy)

a. Nauczyciele, którzy podczas nieobecności bibliotekarza korzystają z czytelni prowadząc zajęcia z dziećmi wpisują odpowiednie informacje do zeszytu odwiedzin.

b. Przed wejściem do biblioteki proszą pracownika sekretariatu o wyłączenie alarmu, a po wyjściu o jego ponowne włączenie. Po zamknięciu drzwi klucz zostawiają w sekretariacie.

c. Jeśli nauczyciel zamierza podczas zajęć korzystać ze zbiorów, należy to wcześniej zgłosić bibliotekarzowi, który określi miejsce ich położenia albo przygotuje odpowiedni zestaw. Nie wolno samodzielnie wyszukiwać pozycji podczas nieobecności bibliotekarza.

d. Za stan biblioteki podczas nieobecności bibliotekarza odpowiada nauczyciel prowadzący zajęcia.

V. Korzystanie ze stanowisk komputerowych

a. Komputery w bibliotece przeznaczone są do celów edukacyjnych.

b. Stanowiska komputerowe umożliwiają korzystanie z programu MOL, ze zbiorów multimedialnych znajdujących się w bibliotece oraz Internetu.

c. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.

d. Z komputerów można korzystać jedynie za zgodą bibliotekarza.

e. Użytkownik powinien umieć obsługiwać komputer przynajmniej w podstawowym zakresie.

f. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.

g. Z drukarki można korzystać za zgodą bibliotekarza.

h. Internet powinien służyć wyłącznie do celów edukacyjnych.

i. Użytkownik odpowiada finansowo za wszelkie uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania powstałe z jego winy. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.

Dyrektor                                     Zespół powołany do opracowania regulaminów