• Projekt Comenius

Partnerski Projekt Szkół

Od września 2012 do czerwca 2014 roku nasza szkoła bierze udział w Partnerskim Projekcie Szkół w ramach programu Comenius nadzorowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Szkoły, z którymi wspólnie będziemy realizować projekt pt. „Under the same European sky, how weather and life are different for you and I” (“Pod tym samym europejskim niebem, jak pogoda i życie jest różne dla mnie i dla ciebie”) znajdują się w 7 krajach: na Cyprze, we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Austrii. Koordynatorem projektu w naszej placówce jest Pani Aleksandra Kuczborska.

Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.Projekty wielostronne  to projekty realizowane przez grupy partnerskie składające się z minimum trzech szkół/przedszkoli,  z trzech różnych krajów uprawnionych do uczestnictwa w programie. Mogą koncentrować się wokół zadań wykonywanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli lub wymiany doświadczeń i działań nauczycieli związanych z dydaktyką, profilaktyką, wychowaniem, zarządzaniem placówką.

Celem naszego udziału w projekcie, oprócz przedstawionych powyżej, jest przede wszystkimrozwijanie badawczego spojrzenia na pogodę, jej wpływu na nasze życie w różnych zakątkach Europy. Końcowym „produktem” współpracy ma być książka, w której przedstawione zostaną nasze kraje w ciągu 12 miesięcy roku, ilustrująca w czym widzimy podobieństwa oraz jak pogoda i klimat wpływają na różnice w naszym stylu życia, zwyczajach, jedzeniu lub sposobie ubierania się. Podczas tych działań doskonalimy naszą – nauczycieli i uczniów, komunikację w języku angielskim, a także szereg innych umiejętności.

Cele te będą realizowane między innymi poprzez: spotkania partnerów projektu, badania nad pogodą, opracowania, publikacje i rozpowszechnianie materiałów i dokumentacji dotyczących działań prowadzonych w ramach projektu, wymianę doświadczeń i praktyk z wykorzystaniem odpowiednich środków, a szczególnie ICT (www, e-mail, videokonferencje), prace w terenie, analizy, organizowanie wystaw, przedstawień, festynów zaplanowanych w projekcie, wykonywanie prac artystycznych i innych dot. tematyki projektu, przygotowanie językowe osób zaangażowanych w realizację projektu, aby zapewnić dobrą komunikację z partnerami w języku roboczym projektu, autoewaluację, rozpowszechnianie doświadczeń i efektów projektu (w tym publikacje, materiały, strony internetowe, wystawy).

Uczestnikami projektu są nie tylko uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, ale wydaje się być niezbędna pomoc Rodziców oraz władz samorządowych. Liczymy na to, że przy takim wsparciu zakładane cele zostaną zrealizowane.