• Rzecznik Praw Ucznia

1. Rzecznik Praw Ucznia to nauczyciel, którego rola polega na rozwiązywaniu problemów związanych z łamaniem Praw Ucznia.
          2. Rzecznik podejmuje działania związane  z nieprzestrzeganiem Statutu Szkoły (w szczególności z wpisywaniem zbyt dużej ilości sprawdzianów w tygodniu, nie wpisywaniem sprawdzianu z tygodniowym wyprzedzeniem, nie wpisywaniem sprawdzianów do e-dziennika,  nie wpisywaniem zadań domowych, informowaniem uczniów, o kartkówce, która w rzeczywistości jest sprawdzianem).
          3. Do rzecznika mogą zwracać się uczniowie, rodzice oraz pracownicy szkoły, którzy zauważyli łamanie Praw Ucznia.
          4. Rzecznika obowiązuje tajemnica służbowa (zachowuje dyskrecję).
          5. W przypadku stwierdzenia złamania prawa rzecznik zwraca się do nauczyciela o  zaniechanie złych praktyk w trybie natychmiastowym i poprawy zaistniałej sytuacji (np. zmianie terminu sprawdzianu, wpisaniu zadania domowego itp.).
          6. W przypadku wielokrotnego łamania Prawa Ucznia przez tego samego nauczyciela sprawa zostanie zgłoszona Dyrektorowi Szkoły, a w drastycznych przypadkach do Kuratorium Oświaty.
          7. Nauczyciel nie może ukarać ucznia za brak zadania domowego, które nie zostało wpisane do e-dziennika.
          8. Nauczyciel nie może wpisać oceny, która powstała wskutek złamania przepisów.
          9. Nauczyciel, do którego zwrócił się rzecznik nie może zwracać uwagi uczniom, aby ci nie przychodzili do rzecznika.

10. Rzecznik nie zastępuje wychowawcy i pedagoga (nie zajmuje się sprawami wychowawczymi, konfliktami                     klasowymi, konfliktami między klasowymi, konfliktami między uczniami oraz sprawami problematycznymi  na linii uczeń-nauczyciel, które nie dotyczą łamania przepisów).

11. Rzecznika wybierają uczniowie w demokratycznych wyborach pod koniec kadencji urzędującego                           rzecznika (czerwiec).

12. Rzecznik pełni swoją funkcję przez jeden rok szkolny (od września do czerwca).

13. Za przeprowadzenie nowych wyborów odpowiedzialny jest Samorząd Uczniowski, a w szczególnych                     przypadkach dotychczasowy rzecznik.

14.Rzecznik informuje Radę Pedagogiczną dwa razy w roku o statystykach dot. swojej działalności

Funkcję rzecznika pełni p. Anna Piotrowska-Buca.