• Warunki i sposoby oceniania (aktualizacja wrzesień 2023)

• SZKOŁA PODSTAWOWA

IM.  JANA PAWŁA II

W MAKSYMILIANOWIE

WARUNKI I SPOSOBY OCENIANIA

SZCZEGÓŁOWE CELE OCENIANIA:

-         Uświadomienie uczniom braków w procesie uczenia się – określenie indywidualnych przyczyn i trudności;

-         Diagnoza poziomu klasy – porównanie osiągnięć poszczególnych uczniów w klasie,  a także poszczególnych klas;

-      Aktywizowanie uczniów do samokształcenia, korzystania z pomocy naukowych;

-         Sprawdzanie efektywności pracy nauczyciela.

OPRACOWAŁY: Małgorzata Fijałkowska  i Magdalena Kaźmierczak

WARUNKI I SPOSOBY OCENIANIA

1. System oceniania z języka polskiego pozwala każdemu uczniowi osiągnąć sukces  na miarę jego możliwości.

1. Na początku roku szkolnego we wszystkich klasach nauczyciel dokonuje diagnozy uczniów w zakresie czytania, czytania ze zrozumieniem i wypowiadania się w piśmie. Ocena diagnostyczna jest informacją dla ucznia, nauczyciela, rodzica i nie wchodzi  w skład średniej ważonej.

1. Każda sprawdzana praca jest punktowana lub opatrzona pisemnym albo ustnym komentarzem nauczyciela.

1. Na lekcji stosuje się sześciostopniową skalę punktową.

1. Pracę na  lekcji nauczyciel może ocenić za pomocą znaku  „+”, wpisywanego do zeszytu nauczyciela.
          Za systematyczną pracę i zgromadzone plusy uczeń otrzymuje ocenę.

1. Testy semestralne, prace klasowe i sprawdziany są obowiązkowe, zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanej wiedzy i umiejętności.

1. Uczeń nieobecny na teście lub sprawdzianie jest zobowiązany napisać go w terminie uzgodnionym
          z nauczycielem. W przypadku niewypełnienia powinności uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

1. Kartkówki obejmują treści z trzech ostatnich lekcji i nie muszą być zapowiedziane wcześniej.

1. Nauczyciel ma obowiązek sprawdzenia prac pisemnych w ciągu dwóch tygodni od ich napisania
          i poinformowania ucznia o uzyskanych punktach.

1. Uczeń ma prawo do poprawy pracy klasowej, testu, sprawdzianu  napisanych na 1 lub 2  w ciągu dwóch tygodni od czasu uzyskania informacji o rezultacie pracy.

1. Poprawa jest dobrowolna.Uczeń poprawia pracę tylko raz.

1. Każdy uczeń ma prawo do otrzymania dodatkowych punktów za udział w konkursach polonistycznych, aktywną pracę na kółku lub zespole wyrównawczym, dodatkowe prace domowe.

1. Uczeń ma prawo do trzykrotnego w ciągu semestru nieprzygotowania się do zajęć (brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak zeszytu). Zgłasza ten fakt nauczycielowi przed lekcją. Nauczyciel odnotowuje ten fakt znakiem „-”. Kolejne nieprzygotowania skutkują oceną niedostateczną.

1. Uczeń ma obowiązek starannie prowadzić zeszyty przedmiotowe i uzupełniać braki.

1. Nauczyciel nie zadaje pracy domowej na okres ferii oraz przerw świątecznych.

2. O obowiązku przeczytania lektury nauczyciel informuje uczniów przynajmniej miesiąc przed rozpoczęciem jej omawiania.

PUNKTOWANIE WIADOMOŚCI, UMIEJĘTNOŚCI I PRZYGOTOWANIA DO ZAJĘĆ

Co podlega punktacji? Waga oceny