• Zarządzenie dyrektora w sprawie materiałów edukacyjnych

• Zarzadzenie_w_sprawie_materialow_edukacyjnych.doc

REGULAMIN UDOSTEPNIANIA PODRĘCZNIKÓW

Zasady korzystania przez uczniów Szkoły Podstawowej Im. Jana Pawła II w Maksymilianowie z bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dotowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zgodnie z ustawą z dn. 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dn. 23.06.2014 r.)

1. Zgromadzone w bibliotece szkolnej podręczniki oraz materiały edukacyjne
            i ćwiczeniowe są własnością szkoły.

2. Podręczniki i materiały edukacyjne mające postać papierową są nieodpłatnie wypożyczane uczniom na okres korzystania z nich w procesie edukacyjnym.

3. Szkoła zapewnia uczniom nieodpłatny dostęp do podręczników i materiałów edukacyjnych mających postać elektroniczną.

4. Uczeń może wypożyczyć tylko jeden podręcznik i jeden zestaw materiałów edukacyjnych z danego przedmiotu.

5. Udostępniane książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Wypożyczający powinien zwrócić uwagę na ich stan w momencie wypożyczania,
            a zauważone uszkodzenia niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.

6. Użytkownik zobowiązany jest do przechowywania wypożyczonego podręcznika
            i materiałów edukacyjnych w okładkach.

7. Podręczniki należy szanować jako dobro wspólne. W szczególności nie wolno
            w podręczniku niczego pisać, zaznaczać, skreślać, zginać kartek.

8. Podręczniki należy zwrócić do biblioteki szkolnej w ostatnim tygodniu roku szkolnego, na który zostały wypożyczone, a w przypadku podręczników, które nie obowiązują przez cały rok szkolny, w terminie do 10-u dni po zakończeniu korzystania z nich w procesie edukacyjnym.

9. W przypadku zmiany szkoły w ciągu roku szkolnego, uczeń ma obowiązek zwrócić do biblioteki wszystkie wypożyczone podręczniki przed opuszczeniem szkoły.

10. Jeśli wypożyczone podręczniki szkolne zostaną zagubione lub uszkodzone w sposób uniemożliwiający ich dalsze wypożyczanie i użytkowanie przez kolejnych uczniów, rodzice/ opiekunowie prawni ucznia są zobowiązani do uiszczenia odszkodowania za podręcznik. Kwota odszkodowania stanowi równowartość kwoty określonej przez MEN, umożliwiającej szkole zakup nowego podręcznika.

11. W przypadku zniszczenia lub zagubienia przez ucznia udostępnionych przez szkołę materiałów ćwiczeniowych, rodzice/prawni opiekunowie ucznia zobowiązani są zakupić te materiały na własny koszt.

12. Wychowawcy klas pierwszych zobowiązani są do zapoznania z powyższymi zasadami korzystania z podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych uczniów klas pierwszych oraz ich rodziców lub prawnych opiekunów.

Procedura udostępniania podręczników

Oddawanie kompletów podręczników

1. Wychowawca oddaje bibliotekarzowi teczkę z kompletem uzupełnionych dokumentów przed oddawaniem podręczników do biblioteki.

2. Pełne komplety podręczników oddają uczniowie w określonym terminie przychodząc do biblioteki całą klasą wraz z wychowawcą.

3. Po oddaniu, podręczniki będą układane na półkach kolejno, według  numerów inwentarzowych.

Wypożyczanie

1. Wypożyczanie przez rodziców odbywa się w terminie ustalonym pomiędzy wychowawcą a bibliotekarzem dla wszystkich rodziców danej klasy w jednym terminie.

2. Wypożyczanie przez uczniów odbywa się całymi klasami w ustalonym z bibliotekarzem terminie.

3. Rodzic przed wypożyczeniem książek podpisuje poświadczenie o zapoznaniu się i akceptacji Regulaminu Udostępniania Podręczników   ( RUP)i nanosi ewentualne uwagi komplecie wypożyczonych podręczników  w obecności bibliotekarza. ( uwagi wpisuje tylko we wrześniu 2016 roku)

4. Bibliotekarz wypożycza komplet podręczników rodzicowi lub uczniowi pod warunkiem podpisania RUP.

5. Bibliotekarz morze wypożyczyć podręczniki uczniowi pod warunkiem dostarczenia przez niego podpisanego przez rodzica zezwolenia.

Przydział kompletu podręczników dla rodzica, ucznia

1. Komplety podręczników będą przydzielane rodzicom lub uczniom kolejno zgodnie z nr dziecka na liście uczniów dostarczonej przez wychowawców.

Zniszczenie podręczników – podręczniki przeznaczone do kasacji

Za nie zdatne do dalszego użytkowania uważa się podręczniki, których stopień zniszczenia uniemożliwia odczytanie ich treści rozumianych jako tekst pisany, schematy i ilustracje.

O niezdatności podręcznika do dalszego użytkowania decyduje nauczyciel przedmiotu, który w takim podręczniku przekreśla czerwonym długopisem nr inwentarzowy i kod kreskowy oraz nanosi swój podpis i datę.

Na tej podstawie wychowawca uzupełnia dane w tabeli podręczników do kasacji.